بهترین سال زندگی تو تجربه کن

معرفی و خلاصه کتاب بهترین سال زندگی تو تجربه کن از دارن هاردی

آیا شما هم رویاها و هدف‌های داشته‌اید که در جریان زندگی این اهداف را فراموش کرده‌اید اما حالا می‌خواهید کار بزرگی انجام دهید و تحولی بزرگ در زندگیتان ایجاد نمایید؟ دوست دارید به آرزوهای همیشگی‌تان جامعه عمل بپوشانید؟ پس کتاب بهترین سال زندگی تو تجربه کن، مختص شماست. کتاب بهترین سال زندگی تو تجربه کن برای شما طراحی شده است که می‌خواهید در عرض چند ماه به اهدافی برسید که انجامش برای بقیه سال‌ها زمان می‌برد. شما با خواندن کتاب بهترین سال زندگی تو تجربه کن خودتان را از جمع ۹۰٪ افراد بی‌هدف ( کسانی که نسبت به برنامه‌های زندگی‌شان بی‌انگیزه هستند ) جدا کرده‌اید، به شما تبریک می‌گویم.  کتاب بهترین سال زندگی تو تجربه کن برای شما تدوین شده که به دنبال مؤفقیت هستید، پس با کمک هم برای شما مسیری می‌سازیم تا مستقیماً به هدف برسید.

کتاب بهترین سال زندگی تو تجربه کن، نوشته دارن هاردی است. کسی که در ۱۸ سالگی اصول تعیین هدف را یاد گرفت و قبل از تولد ۱۹ سالگی به اهدافی که داشت، رسید. بعد اهداف جدید تعیین کرد و خواست برای ۵ سال آینده درآمد میلیون دلاری داشته باشد، به آن هدفش هم رسید و بعد از آن دلش یک شرکت چند‌صد میلیون دلاری خواست و وقتی تنها ۲۷سالش بود این هدف او نیز تحقق یافت. این مؤفقیت‌های او، در نتیجه اعتقادش به کارآمد بودن سیستم هدف است.

برنامه‌ریزی دقیق و البته صبر و بردباری از مهمترین ملزومات تحقق اهداف است.

آدم‌های مؤفق در زندگی‌شان روزنه امیدی داشتند و عادت‌های گذشته‌شان را کنار گذاشتند و کنترل زندگی‌شان را در دست گرفتند.

نبود جرأت تنها عاملی است که باعث شده نتوانید تاکنون به رویاهایتان تحقق دهید، جرأت داشته باشید که هم اکنون را به عنوان نقطه عطف زندگی‌تان ثبت کنید. شما پتانسیل بسیار بالای دارید و هر آنچه از مؤفقیت‌ تا کنون بدست آورده‌اید در برابر توانایی‌های واقعی‌تان بسیار ناچیز است.

دارن هاردی

دارن هاردی

آنچه از کتاب بهترین سال زندگی تو تجربه کن باید بیاموزید:

 • سماجت و صبر شاه کلید مؤفقیت‌ است. رسیدن به اهداف خیلی راحت است، تا سال آینده روی هدف‌تان مصر باشید.
 •  مهم نیست که شما از لحاظ هوش در سطح متوسط باشید و یا یک نابغه، آنچه باعث رسیدن به مؤفقیت‌ می‌شود داشتن مهارت تعیین هدف است.
 •  باید در این سفر جدی باشید و طرز فکرهای قدیمی‌تان را به چالش بکشید و به رفتارهای جدیدی عادت کنید و در طول مسیر کار شجاعت بخرج دهید.
 •  کار شما این است که پتانسیل‌های بالقوه خود را نشان داده و هر آنچه برای شما خوشایند بوده و به آن دست نیافته‌اید را بدست آورید.
 •  باید اهداف‌تان را دقیق و کاملاً واضح تعریف کنید تا بتوانید پیشرفت کارتان را اندازگیری کنید و در مسیر درست قرار گیرید.
 •  همیشه هدفی را تعیین کنید که تلاش مضاعفی بطلبد ولی بتوانید به آن دست بیابید؛ اهدافی منطقی، قابل دسترس و منطبق با ارزش‌های شما.
 •  وقت‌شناس باشید و برای خود ضرب‌العجل تعیین کنید تا با انرژی بیشتری کار کنید؛ ضرب‌العجل یک جور مبارزه‌طلبی و چالش است.
 •  نباید منتظر شرایط ایده‌ال مانند جرأت شروع کردن، باشید. بی‌اعتمادی به خودتان باعث می‌شود که از مؤفقیت‌ جدا بمانید. حس اضطرار را در خودتان زنده نگه دارید.
 •  هر روز یک قدم برای انجام اموری که از آن واهمه دارید را بردارید. به نتایج متوسط بسنده نکنید و استانداردهای زندگی‌تان را بالا ببرید.
 •  با اعتماد‌به‌نفس در مسیر رویاهایتان حرکت کنید و برای آینده و بزرگ‌ترین خواسته‌هایتان بجنگید و جدی باشید.
 •  بعد از هر زمین خوردن زود بلند شوید و راهتان را ادامه دهید، هیچ چیز در دنیا نمی‌تواند جای سماجت را بگیرد. همین طور که تلاش می‌کنید بدانید که مؤفقیت‌ در چند قدمی‌تان است ولی شما آن را نمی‌بینید.
 •  قدر و منزلت و نقاط قوت خود را بشناسید، به ترس‌هایتان فکر نکنید بلکه به پتانسیل‌های فکر کنید که دارید و عملی نکرده‌اید.
 •  پتانسیل چیزی است که شما می‌توانید به آن تبدیل شوید، بهترین نسخه از شماست. اولین چالش رسیدن به پتانسیل آن است که بزرگی که در وجود شما نهفته است را پیدا کنید.
 •  اولین مؤلفه مؤفقیت‌ آن است که ببینید آیا هر روز چیز جدیدی یاد می‌گیرید؟ هر روز رشد می‌کنید؟ خودتان را با شکست‌های گذشته سرگرم نکنید، ببینید هنوز چه کارهای می‌توانید انجام دهید.
 •  هر چیزی که در فکر شما می‌گذرد، عملی می‌شود پس همیشه ذهن‌تان را با تفکرات مثبت پر کنید. خوراک ذهنتان را با نقشه ده_سی تقویت کنید.
 •  نقشه ده _سی : هر روز ده صفحه یک کتاب را بخوانید و سی دقیقه به فایل صوتی مفید گوش دهید.
حتما بخوانید :  معرفی و خلاصه کتاب تغییر بزرگ از دارن هاردی

خلاصه کتاب بهترین سال زندگی تو تجربه کن

در کتاب بهترین سال زندگی تو تجربه کن، نویسنده هشت قدم اساسی را برای رسیدن به مؤفقیت‌های بزرگ عنوان کرده است که هر مرحله‌ی آن مثل تکه‌ی جدید از یک کیک است، پس مهم است که مرحله به مرحله پیش روید.

قدم اول : تعیین هدف.

فصل مشترک بین افراد مؤفق، تعهد به یادگیری مستمر و داشتن اهدافی که به همراه نقشه‌ها و طرح‌ها برای تحقق به هدف به وضوح روی کاغذ نوشته شده است، می‌باشد. چرا که نوشتن اهداف روی کاغذ نتیجه‌ای ده برابر بهتر و بیشتر به ما می‌دهد.

برای اطلاعات بیشتر در مورد تاثیر نوشتن اهداف شما رو دعوت به مطالعه کتاب بنویسید تا اتفاق بیوفتد میکنم.

اهمیت نوشتن اهداف

نوشتن اهداف

فواید تعیین هدف: سرعت در رسیدن به مؤفقیت‌ و کشف قدرت بی‌نهایت در خود.

راز تعیین هدف: بعد از تعیین هدف ذهن‌تان روی آن‌ اهداف تمرکز می‌کند و تمام تجربیات و ایده‌هایتان را در مسیر این هدف قرار می‌دهد. هدف داشتن دید شما را بازتر می‌کند و به حرکت شما جهت می دهد.

پنج دلیل که به هدف نمی‌رسید:

 • لیست اهداف‌تان تنها لیستی از آرزوهایتان است. باید بدانید که برای تحقق اهداف نباید بیکار ماند.
 • اهداف شما به اندازه کافی شفاف نیستند؛ مثل شماره تلفن، نبود یک عدد یعنی عدم برقراری تماس با مقصد.
 • اهداف شما فقط در حد حرف‌اند؛ تعیین هدف شروع کار است و باید برای ادامه مسیر نقشه و برنامه‌ریزی داشته باشید.
 •  برای مدیریت اوضاع به اندازه‌ی کافی سعی نمی‌کنید؛ باید بتوانید خودتان را در مسیر نگه دارید.
 • شکست و کمبود پشتوانه مادی و معنوی

در آینه نگاه کنید و با خود قدیمی‌تان خداحافظی کنید، زندگی شما از همین امروز تغییر می‌کند. برای تصمیمی که گرفتید جدی باشید پس دفتر کارتان را باز کنید و در آن تعهد‌نامه خود را نوشته و امضاء کنید.

قدم دوم : مرور کردن

عملکرد خود را بسنجید و خسارت‌ها و پیروزی‌ها را برآورد کنید تا دفعات بعد کارهای که برای مؤفقیت‌ لازم است را انجام و اشتباهات را تکرار نکنید. با شناخت اشتباهات روند کارتان را بهبود دهید.

قدم سوم : قدردان باشیم

در حین پروسه تعیین هدف ممکن است روی چیزی که ندارید متمرکز شوید و آنچه که دارید را از یاد ببرید در حالیکه باید قدر داشته‌های خود را بدانید و از خداوند بابت آنها تشکر کنید و برای آنچه می‌خواهید تلاش کنید.
برای نقاط مثبت خود قدردان باشید این یکی از مثبت ترین دیدگاه‌ها را برای شما به ارمغان می‌آورد؛ این یعنی مثبت‌اندیشی و تفکرات مثبت. بیشتر کتاب‌های مؤفقیت‌ روی تفکرات مثبت پایه‌گذاری شده است، مانند کتاب بیندیشید تا ثروتمند شوید.

حتما بخوانید :  معرفی کتاب توطئه ی بیشعوری

قدم چهارم : ارزیابی زندگی

در این‌جا باید به دو مورد توجه کنید :
۱. فقط روی یک بعد از مؤفقیت‌ تمرکز نکنید و ارزش‌های دیگر زندگی‌تان را از دست ندهید. مؤفقیت‌ واقعی زمانی رخ می‌دهد که در جمع دوستان، خانواده و محل کار هم مؤفق باشید.

۲. قبل از طرح‌ریزی کسب و کار خود ابتدا طرح زندگی خود را بسازید. چرخ زندگی خود (در برقراری ارتباط با خانواده و اطرافیان، سبک زندگی،….) را دایره‌وار ترسیم نمایید تا بخوبی بچرخد.

قدم پنجم : طراحی بزرگ

در این قدم ده قانون اساسی که باید به آن‌ها توجه کنید، گفته می‌شود :

۱. فقط فکر نکنید بلکه فکر‌تان را بنویسید؛ با نوشتن اهداف روی کاغذ در میان مشکلات روزمره زندگی گیج و گم نمی‌شوید.

۲. واقعیت را در نظر نگیرید؛ زندگی فقط یک بازی است، کمی در دنیای فانتزی قرار گیرید. الان فقط بنویسید تا افکارتان به پرواز درآید.

۳. اهداف بزرگی داشته باشید؛ وقت و انرژی‌تان را برای اهداف کوچک هدر ندهید.

ناپلئون هیل می‌گوید: هر چیزی که ذهن می‌تواندتصور کند و باور داشته باشد، دست یافتنی است.

مطالعه کتاب بیندیشید تا ثروتمند شوید

جیم ران: اگر می‌خواهید بزرگ شوید هدف‌های بزرگ داشته باشید.

۴. همیشه مثبت صحبت کنید؛ به هر چیزی که می‌خواهید بشوید فکر کنید نه به آنچه که دوست ندارید بشوید، این یعنی نگرش مثبت.

۵. جملات‌تان را به زبان حال بنویسید نه بصورت آینده. بگویید:
« من میلیونر می‌شوم». ضمیر ناخودآگاه شما طوری عمل می‌کند که این جمله درست دربیاید.

۶. مطمئن شوید که این اهداف، اهداف واقعی شما هستند نه توقعات اطرافیان؛ اگر هدف‌هایی را که نوشته‌اید از صمیم قلب نخواهید روح خلاق‌تان شما را به آنجا نمی‌رساند بلکه شما را می‌ترساند و به شما تلقین می‌کند که شما بازنده‌اید.

۷. مطمئن شوید اهداف‌تان با ارزش‌ها و استانداردهای شما همخوانی دارند.

۸. از جنگیدن نترسید؛ بدون نبرد انگیزه و هدف را گم می‌کنید، همه به یک دشمن قوی نیاز دارند.
اپل و ماکروسافت دشمن هم‌اند. یک دشمن خوب دلیل خوبی برای جنگیدن است، شما را مجبور می‌کند که با جدیت کار کنید و مهارت‌هایتان را تقویت کند.

 1. باورهای و تفکرات محدود کننده را رها کنید.
 2. نترسید؛ ما به دنیا آمده‌ایم که شکوه خدا را به نمایش بگذاریم.

قدم ششم : پارامتر جادویی که نتایج خارق‌العاده با خود به همراه دارد

در واقع این پارامتر خود شمایید، از لحظه‌ای که شما تغییر کنید هر چیزی که اطراف شماست تغییر می‌کند و بهتر می‌شود. نگرش، اعتماد‌به‌نفس، فلسفه زندگی و شخصیت خود را ارتقاء دهید در نتیجه کل زندگی شما ارتقاء می‌یابد. برای ارتقاء شخصیت خود باید به ارتقاء شخصیت دیگران کمک کنید. میراث شما آن چیزی است که بعد از مرگ شما باقی می‌ماند پس روابط شما با دیگران نقش مهمی دارد.

قدم هفتم : نقشه کار

برای رسیدن به هدف باید هم نقشه مناسب و هم قدرت تفکر بالا داشته باشید تا در شرایط متفاوت بتوانید عکس‌العمل مناسب از خود نشان دهید.
نکته مهم : هر اطلاعاتی که راجع‌به نقشه و هدف خود دارید دستخوش تغییر است، آینده غیر قابل پیش‌بینی است و قطعاً تغییرات اجتناب‌ناپذیر است پس باید انعطاف داشت و نکته جالب اینکه هر تغییر با خودش فرصتی به همراه دارد، شاید فرصت زندگی شما چیزی باشد که اصلاً انتظارش را نداشته‌اید.

قدم هشتم : اجرا

بعد از روشن شدن مسیر دیگر تامل نکنید و شروع کنید.

خیلی غم انگیز است که انسان‌ها به خودشان فرصت درخشش نمی‌دهند! اجازه ندهید که این برای شما اتفاق بیفتد.

استون می گوید : چیزی مهمتر از باور وجود دارد و آن هم عمل است.

سیستم مدیریت مؤفقیت‌ : نقشه‌کشی، اجرا، مرور، ارتقاء

حتما بخوانید :  معرفی کتاب قدرت بیان برایان تریسی برای تقویت سخنرانی + خلاصه

نقشه کشیدن اجتناب‌ناپذیر است هر چند با تغییر شرایط باید نقشه هم تغییر کند اما پروسه برنامه‌ریزی، ذهن خلاق و تحلیل‌گر شما را بکار می‌اندازد.

اجرا : کمبود استمرار، دزد رویاها و آرزوهای شما‌ست. ثبات قدم یکی از اصول مؤفقیت‌ است.

سیستم ثبت هفتگی:

سه هدف اصلی خود را لیست کنید، رفتارهای اصلی که برای رسیدن به هدف لازم است را تکرار کنید ( اهمیت استمرار)، برای تغییر بزرگ بعضی از رفتارها هم باید تغییر کند. در آخر هفته نتیجه را بررسی و سعی کنید آن را ارتقا دهید.

مرور : خودتان را با آن‌جایی که باید باشید، یعنی ایده‌ال‌تان، مقایسه کنید و عملکرد را ارزیابی نمایید. بررسی دستاوردهای طول هفته، ناکامی‌های رخ داده و چاره‌اندیشی برای رفع نواقص هفته پیش.

ارتقاء : آنچه باعث مؤفقیت‌ افراد است، استعداد یا مهارت نیست بلکه التزام به ارتقاء شخصیت است.

بتوون : راز مؤفقیت‌ من این است که خیلی آزمون و خطا می‌کنم تا بلاخره از نتیجه راضی شوم.

سه تا از مؤثرترین شرایط که روی زندگی و رسیدن به اهداف تاثیرگذارند:

 1. محیط : محیط شما یعنی محیط اطرافیان پس هر چیزی که نقص دارد و انرژی شما را می‌گیرد را دور بیندازید. زندگی شما براساس استانداردهایی که مشخص می‌کنید، رقم می‌خورد.
 2. ورودی : برای داشتن بازدهی و پتانسیل بالا باید از ورودیها و تفکرات مثبت تغذیه شوید پس مراقب ورودیهای ذهنتان باشید و به نکات زیر توجه کنید:
 • دنیای جدید برای خود بسازید و تصمیم بگیریم که توجه خود را به کجا معطوف نمایم.
 • گوش دادن گزینشی به رویدادهای اطراف
 • رژیم اطلاعات: لزومی ندارد که هر روز تمام صفحات روزنامه را بخوانید. باید به پیروزی‌ها و شکست‌های زندگی خودتان اهمیت دهید نه به برد و باخت تیم‌های ورزشی….

برایان تریسی می‌گوید: تفاوت ۵٪ پولدارها با ۹۵٪ بقیه‌ی افراد در آن است که ۹۵٪ مردم وقت اضافه خود را صرف تفریحات معمولی می‌کنند ولی آن ۵٪ وقت اضافه خود را صرف یادگیری می‌کنند.

۳. پیوند‌ها و اطرافیان : ما سرعت‌مان را با اطرافیان خود تنظیم می‌کنیم، دلیل ۹۵٪ شکست یا مؤفقیت‌ شما گروهی مرجع که شما با آنها در تعامل هستید، می‌باشند.

کتی که یک کار‌آفرین مؤفق بود می‌گوید: شما با موتور احاطه شده‌اید یا با لنگر؛ موتور‌ها باعث حرکت رو به جلوی شما می‌شوند و از شما پشتیبانی می‌کنند اما لنگر باعث توقف شما و عدم پیشرفت‌تان می‌شوند.

نام ۵ نفر که بیشتر با شما هستند را به همراه ویژگی‌های رفتاریشان بنویسید و بعد از خود بپرسید آیا این لیست برای من مناسب هست و آیا این افراد باعث رشد من می‌شوند؟

بعد از شناخت اطرافیان خود باید در روابط خود تغییر ایجاد نمایید، قطع رابطه یا محدود کردن رابطه و یا زیاد کردن این رابطه.

گاندی می‌گوید: وقتی از کوه اهداف‌تان بالا می‌روید دیگران اول شما را نادیده می‌گیرند و  به شما می‌خندند و بعد با شما مبارزه می‌کنند و در آخر این شمایید که برنده می‌شوید.

امیدوارم از این کتاب پر از انگیزه و انرژی مثبت لذت ببرید. سوالات و نظرات خودتون در مورد این کتاب رو هم از طریق دیدگاه های این صفحه با ما در میون بزارید.

سایر کتاب های مرتبط :

اگه مایلید تا از جدید ترین مقالات و دوره های آموزشی رایگان ما در تلگرامتون باخبر بشید کافیه تا در کانال تلگرامی ما به آدرس https://t.me/stechon عضو شید.

2 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *