افزایش فروش با روانشناسی رنگ

افزایش فروش محصولات با روانشناسی رنگ‌ها

رنگ ها در سایت

رنگ‌ها در سایت

از زمان‌های بسیار قدیم رنگ‌ها همواره پیرامون بشر را احاطه کرده و وی را تحت نفوذ درآورده‌اند. این استفاده‌ی روز افزون از رنگ‌ها همراه با رقابت فزاینده‌ای میان تولیدکنندگانی که مشتاق افزایش فروش محصولات خود هستند، تحول زیادی را در روانشناسی رنگ پدید آورده است.

روانشناسی رنگ یکی از جالب‌ترین و در عین حال بحث برانگیزترین جنبه‌های بازاریابی است. رنگ ها بر انتقال احساساتی مانند حس مثبت یا منفی و یا سردرگمی در انسان تأثیر می‌گذارند. روانشناسی رنگ‌ها در طراحی وب موضوع حائز اهمیتی می‌باشد و یکی از تکنیک‌ها بازاریابی است. در فروش محصولاتی اینترنتی با توجه به عدم رویارویی با مشتری بسیاری از تکنیک‌های بازاریابی را نمی‌توان به کار برد؛ به همین دلیل روانشناسی رنگ‌ها در طراحی وب موضوع مؤثری است.

 

 

تأثیر روانشناسی رنگ در برند سازی یک محصول:

از آنجایی که ما انسان‌ها عمدتاً موجوداتی بصری هستیم، پس جای تعجبی نیست که مغز ما برند‌هایی را که بلافاصله قابل شناخت هستند ترجیح می‌دهد و در این میان رنگ یک عنصر مهم در ایجاد این شناخت است. پیشنهادی که برای برند‌های جدید داده می‌شود این است که رنگ‌هایی را انتخاب کنند که آنها را از سایر رقبا متمایز می‌کند.

در تحقیقی که با عنوان “اثر رنگ در بازاریابی” منتشر شده، محققان به این نتیجه رسیدند که بیش از ۹۰ درصد از پیش داوری‌هایی که درمورد یک محصول صورت می‌گیرد، به رنگ آن محصول مربوط می‌شود و نیز در تحقیقی به نام “قرمز هیجان انگیز و آبی شایسته” این که رنگ ها در نحوه ی درک یک برند نقش مهمی دارند‌، تایید شده است.

 

تاثیر رنگ در طراحی سایت

تاثیر رنگ در طراحی سایت

 

 

تأثیر روانشناسی رنگ‌ها در طراحی وب:

روانشناسی رنگ‌ها به معنی نحوه‌ی تاثیرگذاری رنگ‌ها بر رفتار و احساس انسان است پس یکی از مهم‌ترین نکاتی است که در طراحی وب‌سایت باید به آن توجه کنیم. در طراحی پوستر، لوگو، جلد کتاب و غیره نباید رنگ‌ها به صورت تصادفی انتخاب شوند. شما باید توجه زیادی به یافتن رنگ متناسب با کسب و کار خودتان داشته باشید. همچنین در طرح پس زمینه، سبد خرید یا لینک ثبت‌نام دقت کنید زیرا هر کاری که انجام می‌دهید، باید کاربران را به سایت خود جذب کنید و باعث ادامه فعالیت کاربر شوید.

حتما بخوانید :  UI و UX چیست؟

 

 

تأثیر روانشناسی رنگ‌ها در طراحی رابط کاربری (ui):

از موارد کاربردی روانشناسی رنگ‌ها طراحی رابط کاربری می‌باشد.  پس لازم است که استفاده درست و به جا از رنگ‌ها را بدانیم.
در گام اول به این نکته ی مهم توجه کنید که رنگ اصلی سایت شما باید متناسب با سلیقه ی کاربر و محتوای سایت‌تان باشد همچنین باید بدانید رنگ‌های سرد که شامل: سفید، آبی، سبز، طوسی و… می‌شوند جزو رنگ‌های آرامش بخش هستند؛ پس از این رنگ‌ها به عنوان رنگ اصلی سایت‌تان استفاده کنید. در عوض از رنگ‌های گرم مثل قرمز، زرد، نارنجی، قهوه ای و… که باعث ایجاد شور و هیجان و تحرک در کاربر می‌شود به عنوان رنگ فرعی استفاده کنید. مثلاً از رنگ‌های گرم برای جلب توجه نکاتی خاص در سایت، نوشتن هشدار‌ها و نشان دادن تبلیغات به کار ببرید.

در این قسمت سعی داریم کاربرد و معنای چند مورد از رنگ‌های بر استفاده در طراحی سایت را برایتان شرح دهیم.

روانشناسی رنگ

روانشناسی رنگ

 

 

قرمز: رنگ قرمز احساس هیجان، انرژی و تحرک را به کاربر منتقل می‌کند از این رنگ می‌توان برای ترغیب کاربر به خرید از سایت استفاده کرد. درکل برای فعال کردن واکنش‌های احساسی بسیار مؤثر است. این رنگ از پرکاربردترین‌ها در زمینه‌ی بازاریابی است.
موارد استفاده: اگر می‌خواهید نظر کاربر را به نکته‌ای در سایت خود جلب کنید، حتماً این رنگ را به کار ببرید. مثلاً در قسمت‌هایی مانند: تیتر‌‌ها، برخی از قسمت‌های مهم از مقالات، کلماتی که قرار است به آن لینک دهید و تبلیغات از رنگ قرمز استفاده کنید. اگر موضوع سایت شما غذا است حتما این رنگ را در زمینه سایتتان به کار برید، زیرا باعث جلب توجه و افزایش اشتها در مشتری میشود. از استفاده بیش از حد از این رنگ ببرهیزید زیرا تأثیر منفی بر کاربر خواهد گذاشت. بسیاری از سایت‌های مطرح دنیا دارای لوگوی قرمز رنگ هستند مانند سایت کوکاکولا، شرکت بوما، شرکت هاینز، یوتیوب، CNN، تویوتا و… .

حتما بخوانید :  9 نکته درباره طراحی رابط کاربری (ui)

زرد: رنگ زرد به طور کلی بیانگر احساس شادی، خوش‌بینی و سرخوشی از این رنگ اکثراً برای جلب توجه در سایت استفاده می‌شود مثلاً برای نشان دادن یک هشدار و یادآوری یک پیغام مهم از کادر زرد رنگ می‌توانید استفاده کنید. چون این رنگ به چشم فشار زیادی می‌آورد توصیه می‌شود تا جای ممکن کمتر از آن استفاده کنید.

سبز:رنگ سبز نماد ثروت، سلامت، آرامش خاطر و طبیعت است. این رنگ آرامش بخش است زیرا راحت‌ترین رنگ برای پردازش چشم است. همچنین دومین رنگ مورد علاقه بین خانوم‌ها و آقایان است. بیشتر برای سایت‌هایی مربوط به محیط زیست استفاده می‌شود. اما در سایت‌های مالی نیز کاربرد دارد.

آبی: آبی نشان دهنده‌ی اعتماد، امنیت، ثبات، دوستی و آرامش است. در سایت‌های تجاری و بانک‌ها از این رنگ استفاده می‌کنند تا حس امنیت را به کابرانشان القا کنند. این رنگ اولین رنگ مورد علاقه عموم مردم است.(وب سایت کالج استکان بر پایه همین رنگ طراحی شده است)

بنفش: رنگ بنفش حس سلطنتی، ثروت، موفقیت و دانایی را به مخاطب می‌دهد و بیشتر برای محصولات آرایشی و زیبایی خانوم‌ها استفاده می‌شود.

خاکستری: این رنگ بیانگر بی‌طرفی، سادگی، آرامش، آینده نگری و عقلانیت است. این رنگ بدون احساس است و بیشتر در صنعت، تکنولوژی، دقیق بودن، بازرسی و یا حتی کمال کاربرد دارد و سایت‌هایی مثل بنز و اپل از این رنگ در برندشان استفاده کرده‌اند.

نارنجی: یک رنگ فعال و پر جنب و جوش است که عموما با تفریح، شادی، هیجان و اشتیاق مرتبط است. همچنین استفاده از این رنگ برای جلب توجه و برقراری ارتباط نیز توصیه می‌شود.(رنگ دوم سایت کالج استکان تقریبا نارنجی است که در ترکیب لوگو هم دیده می‌شود)

 

 

 ۴ اشتباه رایج در استفاده از رنگ ها در طراحی سایت:

 1. استفاده از رنگ مشکی و چشم آزار در پس زمینه:
  در پس زمینه از رنگ های بسیار تیره مثل مشکی استفاده نکنید زیرا این نوع رنگ ها در شب یا در نور کم، چشم را اذیت و کاربر را از بازدید مجدد سایت منصرف می‌کند .
 2. استفاده بیش از حد از رنگ ها:
  در طراحی و استفاده از رنگ‌ها در سایت باید توجه داشته باشید که سایت شما باید به گونه‌ای باشد که بازدیدکنندگانتان بتوانند شما را به کمک آن‌ها بشناسند. برای این منظور شما نباید سایتتان را به یک تابلوی نقاشی تبدیل کنید بلکه بهتر است از سه رنگ اصلی استفاده کنید و تنها برای پس زمینه از یک یا دو رنگ دیگر بهره ببرید.
 3. عدم تضاد رنگ متن با پس زمینه و مشکل در خوانایی:
  رنگ متن را طوری انتخاب کنید که با پس زمینه در تضاد خوبی باشد تا متن خوانا شود.
 4. عدم توجه به کور رنگی در انتخاب رنگ‌ها در بین طراحان سایت:
  اگر یک سایت جهانی دارید در کنار اهمیت به جذابیت سایتتان حتما به کسانی که توانایی دیدن همه‌ی رنگ ها را ندارند نیز توجه کنید. برای مثال می‌توانید از رنگ‌هایی مانند رنگ آبی و سبز که رنگ‌هایی هستند که به آسانی قابل مشاهده‌اند استفاده کنید.
حتما بخوانید :  معرفی و خلاصه کتاب تغییر بزرگ از دارن هاردی

 

باید توجه داشت که اغلب نظریات روانشناسی رنگ‌ها در بازاریابی به گفته‌ی کارشناسان بدون منبع است و عواملی چون اولویت شخصی، تجربیات، اختلافات فرهنگی، فضا و… معمولا اثر رنگ ها را محو می‌کنند.

در نهایت باید گفت که هدف اصلی طراحی یک وب‌سایت انتقال پیام برند و یا تجارت شما به بازدیدکنندگان است پس با توجه به روانشناسی رنگ‌ها، طوری از رنگ‌ها استفاده کنید که به این هدف برسید. بدیهی است که انجام این کار به اطلاعات زیادی درباره‌ی طراحی سایت نیاز دارد که شما می‌توانید از طریق دوره حرفه‌ای طراحی دیزاین سایت مطالب کاملی در این زمینه بیاموزید و به این هدف نزدیک‌تر شوید.

 

 

اگه مایلید تا از جدیدترین مقالات و دوره‌های آموزشی رایگان ما در تلگرامتون باخبر بشید کافیه تا در کانال تلگرامی ما به آدرس https://t.me/stechon عضو شید.

 

 

 

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *