Power management and planning

معرفی کتاب قدرت و مدیریت برنامه ریزی

کتاب قدرت و مدیریت برنامه ریزی اثر برایان تریسی است و درباره ی راهکارهای دستیابی به بهترین نتیجه در کمترین زمان ممکن است.برایان تریسی در این کتاب زندگی را به یک سفر با هواپیما تشبیه کرده است.وتمام کارهای لازم از صفر تا صدبرای رسیدن به هدف اعم از نوشتن هدف،وسایل لازم،برنامه ریزی دقیق،راهکارهای مواجهه با مشکلات را به طور کامل در کتابش توضیح داده است.این کتاب شامل ۱۲ فصل می باشد و خلاصه ای از هر فصل به شرح زیر است:

فصل اول :هدف زنگی خود را معلوم کنید

در اولین گام از خود بپرسید که واقعا قصد دارم با زندگی چه کنم؟ آنگاه به تعیین اهداف خود بپردازید.

۴ تکنیک قدرتمند برای تعیین اهداف:

۱٫بیان کردن: هدف خود را با تمام جزئیات باید بنویسید زیرا این کار باعث می شود نسبت به مسیری که در آن حرکت می کنید اطمینان بیشتری پیدا کنید.

۲٫تجسم هدف: اهداف خود را با جزییات کامل تجسم کنید.این کار باعث می شود تا هدفتان در عمق ضمیر ناخوداگاهتان جای گیرد.هدف تان باید چیزی باشد که ذهن شما بتواند آن را تصور کند.زیرا اگر فراتر از حد توان و غیر قابل اجرا باشد،به جای انگیزه بخشیدن باعث ناامیدی تان می شود.

۳٫احساس کردن: فکر کنید که به هدف خود رسیده اید وقتی احساس غرور و خوشحالی رسیدن به هدف را تصور کنید توانایی ذهنی تان برای رسیدن به آن چندین برابر می شود.

۴٫توجیه کردن: هدف را با نوشتن همه ی دلایل نیاز درونی خود برای رسیدن به آن و مزیتی که از دست یابی به هدف نصیبتان میشود را مورد بررسی قرار دهید.هرچه دلایل برای رسیدن به هدف بیشتر باشد،مصمم تر خواهید بود ودر برابر مشکلات مقاوم تر.

فصل دوم:گزینه های پرواز را مورد بررسی و بازبینی قرار دهید

قدرت و مدیریت برنامه ریزی

قدرت و مدیریت برنامه ریزی

وقتی ذهنیت تان نسبت به اهدافتان در زندگی آشکار شود به راحتی می توانید شیوه های دستیابی به مقصد را مورد بررسی قرار دهید.

گزینه های رسیدن به هدفتان را متنوع کنید: قانون می گوید که کیفیت تابعی از کمیت است.یعنی هرچه راه های بیشتری برای رسیدن به هدف داشته باشید،کیفیت هدف بهتر خواهد شد.

بهترین و بالاترین نوع استفاده از زمان را تعیین کنید: شغل شما هر چه که باشد باید مطمئن باشید که بالاترین و بهترین نوع استفاده از زمان را در آن خواهید داشت . اگر از موقعیت فعلی تان رضایت چندانی ندارید به جای سرپیچی از نوع برنامه ریزی فعالیت خود را بیشتر کنید.اگر از شغل خود ناراضی هستید،به جای نا امیدی در پی یافتن کار بهتری باشید.

هرگز تسلیم نشوید : آبراهام مازلو در یکی از کتاب های خود می نویسد:” داستان نجات بشر داستان زنان و مردانی است که خودشان را دست کم می گیرند و هرگز روی توانایی هایشان حساب باز نمی کنند.” اکثر مردم به دلیل ترس به چیزهایی کمتر از شایستگی خود قانع می شوند مثلاً در شغلی که علاقه مند به انجامش نیستند باقی می مانند. بنابراین اگر از هر بخشی از زندگی یا از جایگاه فعلی تان رضایت مند نیستید به خاطر داشته باشید که شما همیشه می توانید بهایی را برای آزادی خود بپردازید و خوب می دانید که این بها چیست و چه قدر ارزشمند است.

در پی یافتن و تحقق خواسته هایتان باشید: این جمله را به یاد داشته باشید هرگز چیزی را بدست نخواهید آورد چون چیزی را طلب نکرده اید بنابراین اصلاً از خواستن و طلب کردن چیزی نترسید .

برای خودتان یک فهرست تهیه کنید: اگر هدفتان رسیدن به رفاه مالی باشد فهرستی از تمامی شیوه های ممکن برای دستیابی و نتایج مالی و اقتصادی یکسان تهیه نمایید. اینک برای کسب نتایج بهتر از توضیحات فوق به چند مثال زیر توجه کنید:

 1. با شروع یک کسب و کار جدید به هدفتان می رسید
 2. شما می توانید کسب و کاری که از قبل وجود دارد را مورد بررسی قرار دهید تا آن را به صورت سود آور تر دربیاورید
 3. شما می توانید سرگرمی و یا علاقه ی خود را به یک فرصت درآمد زا تبدیل کنید
حتما بخوانید :  معرفی کتاب بنویس تا اتفاق بیفتد

امید هرگز یک استراتژی کاری و مهم نیست: امید به تنهایی برای دست یابی به هدفتان کافی نیست و اصلا نباید به تنهایی روی آن حساب کنید.باید واقع بینانه در مسیر حرکت کنید و از تجربیات افرادی که این مسیر راطی کرده اند کمک بگیرید . سطح سواد و توانایی هایتان را ارتقا دهید در سمینار های مربوطه شرکت کنید و تنها به امید و مثبت اندیشی دل خوش نکنید .

فصل سوم : طرح پرواز را بنویسید

تنها از راه طراحی دقیق می توانیم به اهدافمان برسیم که می بایست به آن ایمان و باور داشته باشیم و دقیقا براساس آن عمل کنیم. هیچ راهی برای دستیابی به موفقیت وجود ندارد.

“استفن ای برنن”

اینک کار آغاز می شود باید به اهدافتان گوشت و پوست و استخوان اضافه کنید . تنها وقتی که برنامه ریزی می کنید و جزئیات روزتان را مورد بررسی قرار می دهید قادر خواهید بود از دستیابی به مقصد و هدف بر مبنا برنامه ریزی خود اطمینان حاصل کنید. برای برنامه ریزی به نکات زیر نوجه کنید :

 1. باید جزئیات خواسته هایتان را بدانید مثلا اگر قرار است پولدار شوید دقیقا باید رقم آن را برای خود معلوم کنید.
 2. زمان رسیدن به آن را به طور منطقی بنویسید.
 3. تمام موانعی که برای رسیدن به هدف سر راهتان قرار دارد را شناسایی کنید و آن را روی کاغذ آورید تا بهتر بتوانید آن ها را از زندگی خود حذف کنید.
 4. دانش مهارت های کافی و لازم را یاد بگیرید و مطالعه تان را افزایش دهید .

بررسی فرمول موفقیت و پیروزی تضمین شده : افرادی از سراسر دنیا به من گفته اند که این چهار مرحله به آن ها کمک کرده که هر چه سریع تر به اهدافشان برسند .

مرحله ی اول :
۱٫از شیوه ی ده هدفی بهره بگیرید ده هدف خود را به ترتیب اولویت بنویسید.
۲٫جملات را با افعال مثبت بیاورید.

مرحله ی دوم:
مهم ترین هدف خود را مشخص کنید . هدفی که بیشترین اثر مثبت را در زندگی تان داشته باشد.

مرحله ی سوم
یک طرح آشکار ایجاد کنید.برای هدف مهم خود اینگونه عمل کنید:آن را بالای یک برگه و زمان حال به گونه ای که به آن دست یافته اید بنویسید .

مرحله ی چهار :
در مورد هدفتان تصویر سازی کنید این کار باعث می شود به عمق منابع ذهن خلاق خود نفوذ کنید تا به هدف مورد نظر برسید.

زمانیکه این چهار مرحله را انجام دادید راهکار های رسیدن به هدفتان را بنویسید.

فصل چهار : آماده ی سفر شوید

قدرت و مدیریت برنامه ریزی

قدرت و مدیریت برنامه ریزی

 

مراقب بدترین اتفاق ممکن باشید: یکی از ابزار آمادگی برای سفر این است که از خودتان سوال کنید بدترین اتفاقی که ممکن است بیافتد چیست؟

تصور کنید که این اتفاق رخ خواهد داد باید خود را برای مقابله با آن آماده کنید.

وقتی از ناپلئون بناپارت سوال کردند آیا به شانس عقیده دارد یا خیر؟  او گفت ” بله معتقدم به بدشانسی نیز عقیده دارم. فکر می کنم همیشه بداقبالی به دنبال من است بنابراین باید برای آن یرنامه ریزی کنم.”

هرگز منفعل نباشید : شما باید همیشه این احتمال را در نظر بگیرید که امکان دارد دیگران به قول خود عمل نکنند پس آماده باشید و به جای اینکه عصبانی شوید دست به کار شده و یک راه جدید بیابید.

بررسی شیوه های تدارک و آمادگی: لیستی از مواردی را تهیه کنید که باید برای دست یابی به هدف آن ها را در اختیار داشته باشید .تمام مسائل و مشکلات احتمالی را دور اندیشی کنید و هرگز به شانس و امید متکی نباشید.

به برنامه ریزی دوم بپردازید: همیشه یک برنامه ریزی دوم داشته باشید تا اگر برنامه اولتان دچار مشکل شد برایتان مشکلی پیش نیاید . هرگز تصور نکنید همه چیز مطابق با پیش بینی شما به خوبی پیش خواهد رفت . هرگز قوانین مورفی را ازیاد نبرید که :

 1. آنچه که بتواند خراب شود، خراب خواهد شد.
 2. بدترین اتفاقی که امکان دارد بیافتد در بدترین زمان ممکن رخ خواهد داد.
 3. بدترین اتفاق با حداکثر خسارت در بدترین زمان ممکن رخ خواهد داد.

فصل پنجم: با تمام قوا و نیرو حرکت کنید

قدرت و مدیریت برنامه ریزی

قدرت و مدیریت برنامه ریزی

در این راستا باید شش نکته ی زیر را انجام دهید:

 1. قدم اول را محکم بردارید.
 2. شجاعت مهم ترین عامل است: رابرت گرمن نویسنده ی کتاب قدرت می گوید:” همیشه در طول زندگی تان شجاع و نترس باشید. شجاعت گاهی برایتان منجر به دردسر می شود اما شجاعت در اکثر موارد شما را نجات می دهند.”
 3. تا جایی که می توانید رو به جلو حرکت کنید.
 4. سعی و تلاش برای دست یابی به اهداف متعالی:از آنجایی که ما در جامعه ای با پیشرفت و تکنولوژی بالا زندگی می کنیم اکثر پاداش ها نصیب افرادی خواهد شد که به طور مستمر و مداوم علوم و مهارتهای خود را ارتقا می دهند.
حتما بخوانید :  معرفی کتاب توطئه ی بیشعوری

و در آخر این فصل این جمله را به یاد داشته باشید که “هیچ چیز نمی تواند مانع پیشرفت شما شود حتی خودتان”.

فصل ششم:برنامه ریزی برای مقابله با اختلال

تعجب نکنید:انتظار بروز مسائل و مشکلات به عنوان قسمتی طبیعی از کار ،یکی از علائم بلوغ و رشد فکری برای پیشروی در مسیر موفقیت،خوشبختی و تعادل در زندگی است.برای تبدیل شدن به فردی موفق باید انتظار داشته باشید که در حین حرکت به سوی مقصد با دشواری هایی روبه رو می شوید.در تمام این موارد کار شما این است که با آرامش و اعتماد به نفس کافی به مسیر خود ادامه دهید.

در هنگام بروز مشکلات زبان خود را دستخوش تغییر کنید به جای واژه ی مشکل از واژه های موقعیت ، چالش و حتی فرصت استفاده کنید تا ذهنیتتان نسبت به مشکل پیش آمده تغییر کند.

ناپلئون هیل جمله ی معروفی دارد که می گوید”هر مشکلی که با آن مواجه می شوید،به همان اندازه یا بیشتر بذرهایی از سود و منفعت در خود خواهد داشت.

فصل هفتم:به طور مداوم اصلاحات انجام دهید

در زندگی باید به طور پیوسته اصلاحاتی را در مسیر خود اعمال نمایید.در هر ساعت و هر روز باید تغییرات کوچک و بزرگی را در مقابله با حوادث غیر منتظره انجام دهید.توانمندی شما در انجام سریع و اثربخش این اصلاحات بیش از هر عاملی در موفقیت تان دخیل می باشد.در برابر مشکلات انعطاف پذیر باشید برای رسیدن به انعطاف از ۳ روش زیر بهره بگیرید:

 1. اگر تصمیمی گرفتید و مدتی بعد متوجه شدید که اشتباه کردید از جمله ی “اشتباه کردم” هرگز نترسید.
 2. روش دوم این است که بگویی “من اشتباه کردم” این باعث می شود که مسئولیت اشتباه خود را بپذیرید و با اعتماد به نفس و آرامش در جهت مقابله با آن گام بردارید.
 3. روش سوم این است که بگویید “من دیدگاهم را تغییر دادم” وقتی اذعان به تغییر نطرتان داشته باشید،آنگاه میتوانید به پیشرفت برسید.

در آخر این فصل این جمله را به خاطر داشته باشید که کلید رسیدن به هر چیزی که در آرزوی آن هستید،اصلاحات مستمر در طول زندگی است و شما باید بدون هیچ ترسی دیدگاه و نظرتان را تغییر دهید.

فصل هشتم:به یادگیری و پیشرفت خودتان سرعت ببخش

پر درآمدترین ودر عین حال با نفوذ ترین هوش ها:طبق گفته ی “هاروارد گاردنو” از دانشگاه هاروارد مهمترین و پر درامد ترین هوش ها هوش اجتماعی است.که وابسته به توانمندی شما در مذاکره ، ارتباط ، متقاعد کردن می باشد. در جهت تقویت این هوش تلاش کنید. کتاب بخوانید ودر سمینار های مربوطه شرکت کنید.

کارایی و کارآمدی هدف:با تلاش و کار مستمر در محل کارتان تبدیل به شخصی شوید که حضورش در محل کار بسیار ضروری است.با این روش نزد افراد توانمندی که می توانند به پیشرفت شما کمک کنند، محبوب میشوید و این باعث ترقی و افزایش در امدتان میشود.

سعی کنید جزء ۱۰درصد حیطه کاری خود باشید: به یاد داشته باشید که همه ی افرادی که اکنون جزء ۱۰ برتر کار خود هستند در ابتدا جزء ۱۰ درصد آخر بوده اند.

حتما بخوانید :  معرفی کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید

فصل نهم:ذهن فراهوشیار خود را فعال کنید

قدرت و مدیریت برنامه ریزی

قدرت و مدیریت برنامه ریزی

ذهن هوشیار شما بزرگترین قدرت و توانمندی موجود در اختیار شماست که با استفاده از آن میتوانید به اهدافتان برسید.ناپلئون هیل آن را “هوش بی انتها” لقب داده و نتیجه گیری کرده که فعال سازی آن اولین علت موفقیت هر فرد موفق است.

ذهن فراهوشیار افراد، نگرش ها و منابع مناسب و هماهنگ را به زندگی شما جذب میکند.وتمام چیز هایی که برای موفقیت به آن نیاز دارید ، در اختیارتان میگذارد.

نحوه ی فعال کردن ذهن هوشیار:یک کاغذ بردارید و جزئیات مسئله ای که با آن رو به رو هستید را بنویسید.ذهنتان را آرام کنید و در تنهایی روی هدفتان با تمام جزئیات آن متمرکز شوید.

فصل دهم:از میانبر ها و یا سرابهای فریب دهنده اجتناب کنید

همه ی انسان ها تمایل دارند آسانترین و سریعترین راه را برای رسیدن به هدف طی کنند.که این گرایش طبیعی دلیل اصلی شکست و ناکامی در زندگی است.برای رسیدن به هدف باید به طور مستمر کار کرد.باید با  کار های کوچک اما با اهمیت شروع کرد و آن را به طور مداوم ودراز مدت انجام داد. هیچ فرد موفقی یک شبه به موفقیت نرسیده است.از کاری هایی که برای رسیدن به هدف باید انجام دهید کمک کردن و ارزش افزودن است.هرگز تلاش نکنید که بدون کار کردن پاداشی را کسب کنید که مستحق آن نیستید.

فصل یازدهم:برترس ها و واهمه های درونی خود مسلط شوید

ترس ناشی از نادانی و عدم آگاهی است.ترس بزرگترین دشمن آدمی ست.وقتی اطلاعاتمان کم است دچار ترس میشویم.پس تلاش کنید که اطلاعاتتان را تکمیل کنید.

راه مقابله با ترس:

 1. جمع آوری اطلاعات در زمینه مربوطه به اندازه ی کافی
 2. سه سوال زیر را از خود بپرسید وقتی عمیقا و عاقلانه به این سوالات جواب دادید.حتما از ترستان کاسته میشود.
 • این ترس چگونه مرا از زندگی عقب نگه داشته است؟
 • این ترس چگونه به من کمک میکند؟
 • اگر از این ترس چشم پوشی کنم چه منفعتی را بدست می آورم؟

آینده ی روشن متعلق به کسی است که دست به خطر بزند

آینده ی روشن به افراد ریسک پذیر تعلق دارد. و هرگز به افرادی که زندگی راحت و بدون انتخاب های جدید و بدون دردسری دارند متعلق نیست.پس هرچه بیشتر به دنبال فرصت های مناسب متعددی باشید احتمال اینکه به وضعیت مطلوبتان برسید افزایش می یابد.

فصل دوازدهم:تا مرحله ی دست یابی به موفقیت اصرار نمایید

از مهمترین ویژگی افراد موفق، نظم و انضباط کاری ،اصرار و پافشاری ونا امید نشدن از شکست هایشان می باشد.اگر قرار است کاری را در روز انجام دهید تا وقتی که ۱۰۰ درصد آن کار را تمام نکرده اید محل کارتان را ترک نکنید.همه ی انسان های موفق دنیا تا رسیدن به موفقیت بسیار شکست خورده اند. اما چیزی که آن ها را به جایگاه بزرگی رساند نا امید نشدن و اصرار به ادامه ی کار بوده است.

این جمله را به خاطر بسپارید:”موفقیت همیشه در یک قدمی شکست است.”

قدرت و مدیریت برنامه ریزی

قدرت و مدیریت برنامه ریزی

نتیجه گیری:

 1. به فرد مطلوبتان تبدیل شوید.
 2. اراده رکن اصلی موفقیت است.
 3. به صورت اصولی و واقع بینانه برای دراز مدت و هم برای کوتاه مدت برنامه ریزی کنید.
 4. اصرار و پا فشاری در کار و نا امید نشدن در برابر شکست داشته باشید.
 5. نه گفتن به افراد مخرب و کار های غیر ضروری را تمرین کنید.
 6. قاطعیت داشته باشید.
 7. پذیرش مسائلی که هرگز نمی توانید آن را تغییر دهید مثل مرگ، عشق،بلایای طبیعی و… 
 8. امتناع از هر گونه استرس غیر ضروری.
 9. چند کا را با هم شروع نکنید.
 10. در مواقع سخت با افراد باتجربه مشورت کنید.

 

 

 

 

 

 

 

 

همچنین اگه مایلید تا از جدید ترین مقالات و دوره های آموزشی رایگان ما در تلگرامتون باخبر بشید کافیه تا در کانال تلگرامی ما به آدرس https://t.me/stechon عضو شید.

5 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *