9 نکته درباره طراحی رابط کاربری

۹ نکته درباره طراحی رابط کاربری (ui)

اگر شما هم جزء افرادی هستید که در زمینه ی طراحی سایت فعالیت دارید، اول باید با مفهوم ui آشنا شوید سپس در جهت یادگیری نکات آن قدم بردارید. این نکات تأثیر زیادی در عملکرد سایت شما خواهد داشت. در این مقاله سعی داریم شما را با نکاتی مهم در طراحی رابط کاربری (ui) آشنا کنیم.

 

۱. طراح رابط کاربری (ui) با طراح تجربه کاربری (ux) باید در ارتباط باشد:

باید این نکته ی مهم را در نظر بگیرید که ui در واقع بخشی و یا به عبارتی، زیر مجموعه ای از ux می باشد. طراح تجربه ی کاربری (UX) اطلاعات و پایه ی طراحی شده ی سایت را به طراح رابط کاربری (UI) می دهد. از اینجا به بعد است که طراح رابط کاربری شروع به کار خواهد کرد. طراح ui باید از طراح ux در مورد مشکلات سایت اطلاعات جمع آوری کند و این مشکلات را برطرف کند.

 

۲. برنامه ریزی در طراحی سایت:

یک طراح ui باید کار های مربوط به طراحی سایت را اولویت بندی کند و مواردی را که برای او مهم تر است را به شکل ویژه ای مشخص کند تا باعث جلب کاربر شود. مثلا این موارد را با فونت درشت تر و یا با یک تصویر مشخص کرده و در جای مناسب قرار دهد.

 

۳. هماهنگی و یکدست بودن طراحی رابط کاربری (ui):

منظور از یکدست بودن این است که قسمت های مختلف سایت با هم هماهنگ بوده و کاربر هنگام استفاده از سایت دچار سردرگمی نشود. مثلا اگر کاربر روی موضوعی کلیک کند آن موضوع در یک صفحه ی دیگر باز نشود.

 

۴. شناخت کاربران سایت:

اطلاعات دریافت شده از سرویس google Analytics

اطلاعات دریافت شده از سرویس google Analytics

این امکان وجود دارد که طراح بعد از طراحی ui یک وب سایت، با خود فکر کند که طرح و کار او خیلی خوب شده است و از کار خود راضی باشد. اما باید این نکته ی بسیار مهم را به یاد داشته باشید که نظر نهایی و اصلی درباره ی سایت شما را کاربر می دهد. پس حتما باید برای ادامه فعالیت سایت خود کاربران تان را تا جای امکان خوب بشناسید. نیاز های حال حاضر و آینده ی شان را شناسایی کرده و سایت را مطابق نیاز و سلیقه ی کاربر طراحی کنید. تا کاربر را به سایت خود جذب کنید.

حتما بخوانید :  به راحتی تحریم های اینترنتی رو با تحریم شکن دور بزن!

شما می توانید از ابزار های در این زمینه استفاده کنید. به عنوان مثال گوگل آنالیتکس google Analytics و گوگل وبمستر google webmaster که این دو ابزار امکان تحلیل سایت را به شما می دهند. این دو ابزار اطلاعاتی مانند مقدار ورودی های سایت،نوع کاربران و موقعیت آنها را به شما می دهد.

از دیگر ابزار های آنالیز و تحلیل سایت سرویس hotjar می باشد. این سرویس رفتار کاربران در هنگام ورود به سایت را بررسی می کند.مثلا یک تصویر از نقاطی را که کاربران بیشتر روی آن کلیک کرده اند و یا قسمت هایی از سایت که بازدید بیشتری را داشته به شما می دهد.با دیدن این تصویر به نکات ضعف و قوت سایت خود پی می برید.

 

 

 

 

احتمالا در استفاده از سرویس های جهانی مانند گوگل آنالیتیک به مشکل تحریم نیز بربخورید که جای نگرانی نیست و میتونید با استفاده از تحریم شکن ها ازش رد بشید.(مطالعه مقاله تحریم شکن)

تحلیل و آنالیز نیاز کاربران تأثیر به سزایی در عملکرد و پیشرفت سایت شما خواهد داشت. یکی دیگر از کار های موثر در این زمینه این است که خودتان به عنوان یک کاربر به یک سایت مشابه سایت خودتان وارد شوید و ببینید که آیا چیزی که در زمینه UI مد نظر شماست در آن سایت وجود دارد یا خیر.

اطلاعات داده شده از سرویس HOTJAR تحت عنوان یک تصویر جهت بهبود در طراحی UI

اطلاعات داده شده از سرویس HOTJAR تحت عنوان یک تصویر جهت بهبود در طراحی UI

 

۵. نظرات کاربران را در نظر بگیرید:

همانطور که در مورد قبل توضیح داده شد،نظر و سلیقه ی کاربران برای سایت ما بسیار اهمیت دارند.برای این منظور باید یک فرم برای نوشتن دیدگاه ها و نظرات کاربران در سایتمان قرار دهیم.این فرم باید خیلی ساده با الگویی مرتب و بهینه و با رنگ های مطابق با محتوای سایت طراحی و انتخاب شود.تا کاربر برای استفاده از آن سردرگم نشود و به راحتی بتواند نظر خود را تایپ کند. البته اغلب کاربران به طور تخصصی نمی توانند اشکالات سایت را متوجه شوند با این وجود توجه به نظرات آنها قطعا تأثیر مثبتی در عملکرد و پیشرفت سایت خواهد داشت.

حتما بخوانید :  افزایش فروش محصولات با روانشناسی رنگ‌ها

 

نظرات کاربران

۶. ساده طراحی کنید:

یک رابط کاربری پیچیده و سخت می تواند کاربر را دچار مشکل و کلافگی کند. منظور از سادگی، ساده بودن طراحی UI نیست بلکه ساده بودن در درک و راحت کار کردن با سایت می باشد. رابط کاربری سایت باید طوری باشد که کاربر برای استفاده از سایت سردرگم نشود و نیاز به سوال کردن از کسی نداشته باشد. در واقع طراح UI باید به گونه ای UI را طراحی کند که کاربر به راحتی بتواند با سایت کار کند. قسمت های مختلف سایت ساده و قابل درک باشد. از نکات مهم در این باره استفاده از الگو ها و المان های آشنا است. مثلا استفاده از ذره بین برای سرچ کردن و مسائلی از این دست تا کاربر برای یافتن چیزی در سایت معطل و گیج نشود.

 

۷. استفاده ی درست و به جا از تایپوگرافی :

این مورد از تکنیک های بسیار مهم در طراحی رابط کاربری می باشد. شما باید با استفاده از فونت های مناسب نظر کاربر را جلب کنید. پس به نکات زیر توجه کنید:

  1. اندازه ی فونت بسیار مهم است. از فونت های با سایز یکسان در همه ی قسمت های سایت به هیچ عنوان استفاده نکنید.زیرا باعث یکنواختی سایت شده و کاربر را خسته می کند.
  2. حتما فونت سایت خوانا باشد.
  3. در دستگاه های مختلف مثل گوشی و تبلت درست نمایش داده شود.
  4. فونت را باید متناسب با محتوای سایت تان انتخاب کنید.و اگر بعضی از جملات مهم و کلیدی است حتما فونت تغییر داده شود یا آن را بولد کنید. و حتی می توانید برای این مطالب از المان های گرافیکی و انیمیشن استفاده کنید.
  5. از تعداد فونت های زیاد استفاده نکنید.

 

۸. استفاده درست از رنگ ها:

رنگ ها در سایت تاثیر بسیار زیادی در جلب توجه و جذب کاربر دارد. استفاده ی درست از رنگ ها با توجه به متن و محتوای سایت یکی از مهمترین عوامل در طراحی رابط کاربری می باشد. هر رنگ دارای معنا و مفهوم خاص خود است. پس حتما در زمینه ی روانشناسی رنگ ها برای طراحی سایت مطالعه ی زیادی کنید تا بتوانید هر رنگ را در جای مناسب خود به کار ببرید. گاهی اوقات استفاده از تضاد در رنگ ها هم می تواند موثر باشد و باعث جلب توجه شود.

حتما بخوانید :  UI و UX چیست؟

رنگ ها باید با نوع سایت شما در ارتباط باشد به عنوان مثال برای یک سایت فروش لپ تاپ اصلا رنگ صورتی مناسب نیست زیرا با محتوا تناسبی ندارد.

روانشناسی رنگ ها در طراحی UI

روانشناسی رنگ ها در طراحی UI

 

 

۹‌. سه اشتباه رایج در طراحی UI

  1. از بدترین احساس هایی که هنگام خواندن یک سایت می توان تجربه کرد باز شدن پنجره های تبلیغاتی و یا عضویت در یک سایت است که بسیار برای کاربر می تواند آزاردهنده باشد و تأثیر منفی بگذارد. حتما دقت کنید که از این پنجره ها اصلا استفاده نکنید. اگر هم از کاربر تقاضایی دارید آخر متن خود آن را بنویسید.
  2. سعی کنید از اعلان ها و رویداد های مربوط به اکانت ها، برای موارد مهم و ضروری استفاده کنید تا اهمیت اعلان در ذهن کاربر کم نشود. توجه کنید که اگر اعلان ها بیش از حد شود باعث کلافگی و خستگی کاربر شده و قطعا از سایت شما خارج خواهد شد.
  3. جهش اسکرول: از این نوع اسکرول استفاده نکنید. اجازه دهید کاربر کنترل و جا به جایی های خود را در سایت داشته باشد. گم کردن موقعیت و جا به جایی ناگهانی در سایت باعث به هم خوردن تمرکز کاربر شده و کلافگی او می شود.

 

طراحی یک رابط کاربری عالی نیازمند تجربه و یادگیری مداوم است و به یاد داشته باشید که برای هر سایت با توجه به موضوع و کاربرانش نکات طراحی ui متفاوت خواهد بود. در این مطلب نکات کلی در این مورد گفته شد و در مقالات آینده به صورت مفصل تر و ریز تر به جزئیات ui و ux خواهیم پرداخت.

 

اگه مایلید تا از جدید ترین مقالات و دوره های آموزشی رایگان ما در تلگرامتون باخبر بشید کافیه تا در کانال تلگرامی ما به آدرس https://t.me/stechon عضو شید.

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *